Acasă Comuna Bulzești Tradiții și sărbători locale

Tradiții și sărbători locale

DISTRIBUIȚI

Sarbatorirea hramului bisericii este un eveniment care capteaza atentia intregii comunitati. Fiecare din cele cinci biserici din comuna are hramul ei, prilej cu care femeile pregatesc bucate alese si intind mese festive in curtile bisericilor, mese la care participa toti enoriasii.

Traditii locale

1. Strigatul peste sat
    In Joia Mare spre seara se aprind focuri in curtile localnicilor, focurile trebuie sa fie din boji si alun si sa fie intretinute pana dimineata deoarece traditia spune ca mortii vad aceste focuri si vin sa-si viziteze fostele gospodarii.    2. Improuratul
    In zilele de: Joia Mare, Florii si Sfantul Gheorghe se impodobesc portile caselor cu ramuri de salcie, jugastru si tei, deoarece se spune ca acestea alunga spiritel rele si aduc buna stare.

3. Bilciul

In fiecare an de Sfanta Marie se organizeaza bilci in satul Prejoi, ocazie cu care localnicii se intalnesc, vorbesc, asculta muzica populara si se prind in hore traditionale oltenesti.
DISTRIBUIȚI
Articolul precedentDe vizitat
Articolul următorDespre noi

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!